Základní úprava

Základní úpravou by měla projít každá pořízená fotografie. Úprava zahrnuje globální (celoplošně aplikované) úpravy tonality a barevnosti a dále základní lokální úpravy pro zvýraznění hlavního motivu a potlačení nežádoucích prvků ve fotografii. Součástí základních úprav je také odstranění technických vad fotografie – chybně nastavené vyvážení bílé, špatná expozice, doladění kompozice (ořezy), odstranění barevné složky šumu z digitálního snímače, potlačení chromatické složky šumu při zachování kresby v detailech, apod.

Základní cena úpravy (do 30 ks fotografií) je 590 Kč. Za každou další fotografii nad základní počet účtuji 15 Kč.

Základní úprava u portrétních fotografií je vhodná při jejich prezentaci na webu v malém rozlišení, případně u průkazových fotografií, u kterých je složitější retuš nepřípustná. Pro fotografie určené pro tisk doporučuji provést minimálně základní retuš a u reprezentativních fotografií určených pro tisk na větší formát (18 x 13 cm a větší), případně profilových fotografií, doporučuji provést pokročilou retuš.

Ukázky základních úprav

Následující dvě fotografie byly silně podexponovány, takže hlavní úprava spočívala v globální úpravě expozice. Dále jsem lokálně zesvětlil obličeje a provedl jsem zvýraznění očí. Fotografie jsem zkontrastnil s výjimkou obličejů, u kterých jsem zachoval měkčí kresbu.

01_portret_01_a_460px01_portret_01_b_460px
01_portret_02_a_460px01_portret_02_b_460px